A tető legfontosabb tulajdonsága, hogy viharálló legyen

 

Egy műszaki cikk vásárlásánál általában pontosan ismerjük a termék teljesítményadatait. Fejből is tudjuk autónk mennyi cm3, lóerő, hány személyes. De vajon mit kell tudnunk a tetőszerkezetről?

Egyre gyakoribbak hazánkban a viharkárok

Milyen a viharálló tető?

A tetőszerkezetnek is vannak teljesítményadatai. A legfontosabbak a terhelhetőség (teherbírási adatok) és a viharállóság (szélteher), illetve, hogy később napelem tehető-e rá.  Nem is gondolnánk, de tetőnk akár több száz kiló terhelést kap m2-enként. Ezért fontos állékonysága, mechanikai szilárdsága. Fontos, hogy milyen cserép vagy hóteher lett kalkulálva. Napelem-telepítésre számoltak-e. Viharállónak is kell lennie. A tetőket tehát teljesítményadatokra kell(ene) méretezni.

Azonban a teljesítményadatokat az ácsok a lehető legritkábban szerepeltetik az ajánlatukban, még ritkábban a szerződésükben.

95 000 viharkár évente csak hazánkban 

2021-ben 95 ezer időjárási anomáliára (viharkár) 9,1 milliárd Ft biztosítási összeget fizettek ki Magyarországon, ami 10 éves rekordot jelent (forrás: mabisz.hu).

A legfontosabb tetőnk választásakor, hogy az viharálló legyen.

Rosszul tervezik meg a tetőket?

Általában nem tervezik meg őket sehogy sem. Ezernyi árajánlat és vevői konzultáció után kijelenthetjük, hogy az esetek kevesebb mint 10%-ban rendelkeznek csak a megrendelők fedélszék tervvel.

Még ritkább a részletes, tételesen kidolgozott tetőszerkezeti terv. Sem a tervezők, sem az ácsok nem szokták a teljesítményjellemzőket és a statikai adatokat pontosan megadni.

Pedig a 191/2009 kormányrendelet alapján „kivitelezési dokumentáció szükséges, ha a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja” – azaz ha a teherhordó falak messzebb vannak egymástól, mint 5,4 méter, fedélszék (tetőszerkezet) tervet kellene készíteni (forrás: jogtár.hu).

Ezt az előírást a Magyar Építész Kamara szabályzata is tartalmazza, minimális módosítással (forrás: www.mek.hu).

  • Részletes tervek (kivitelezési dokumentáció) nélkül mire is szerződik Ön pontosan?
  • Milyen minőségű anyagot használjon?
  • Mennyi anyagot, milyen teherbírásút, keresztmetszetűt?
  • Milyenek legyenek a szabványos csomópontok?
  • Honnan tudja majd, hogy nem kevesebb vagy rosszabb minőségű anyagból épül tetőszerkezete, vagy kevesebb munka kerül elvégzésre, mint ami elvárható?

Megoldás: Mindenképpen készüljön méretezett kivitelezési dokumentáció

Lehetőleg statikai terv az „EUROCODE 5” EU szabvány alapján, de minimum fedélszék terv. Ezeket a kivitelező is elkészíttetheti.

A jó tervdokumentáció pontos mérnöki számításokon alapul, méretezett, feltünteti a tartó elemek geometriáját, egymástól való távolságát. (bal oldali kép) és a faanyag szilárdsági előírásait, keresztmetszetet, csomópontjait, és legfontosabbat, a számított terheket, és a tervező felelősségvállalását, aláírását. (jobb oldali kép)

Hiszen az Ön célja nem az, hogy kapjon bármilyen tetőt, hanem az, hogy viharálló tetőt kapjon.

Nyitóképünk talán túlzás, de a jól tervezett tető több száz kg/m2-t is kibír a szabvány szerint.

ÖN IS GYORS, BIZTOS, KÖLTSÉGHATÉKONY MEGOLDÁST KERES? 

Vegye fel velünk a kapcsolatot!